Obecní knihovna Osová Bítýška


Archiv

 

Malá knihovnická slavnost 2010

Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě pořádala již devátým rokem „Malou knihovnickou slavnost“, na které se snaží ocenit záslužnou práci knihovníků neprofesionálních knihoven, kterých je v kraji Vysočina 565. Knihovny jsou nejen výpůjčními místy, ale stávají se i komunitními centry obcí. V průběhu posledních pěti let se značně zlepšilo jejich vybavení. Jen z Fondu Vysočiny si pořídilo 155 knihoven nový knihovnický nábytek a počítače s připojením na internet jsou dnes samozřejmostí. Každým rokem však přibývá v kraji Vysočina i počet automatizovaných neprofesionálních knihoven. V současné době používá 37 knihoven automatizovaný systém Clavius a 288 regionální knihovní systém Clavius REKS, zvyšuje se i počet zpřístupněných on-line katalogů a vlastních webových stránek.
Na modernizaci knihoven mají velkou zásluhu jejich zřizovatelé, za což jim náleží naše poděkování.
Při vyhodnocení 16 nejlépe pracujících neprofesionálních knihoven v kraji Vysočina jsme vycházeli i v letošním roce z návrhů pověřených knihoven: krajské knihovny, Městské knihovny v Jihlavě, Městské knihovny v Pelhřimově, Městské knihovny v Třebíči a Knihovny Matěje Josefa Sychry ve Žďáře nad Sázavou.

 

 

Oceněné knihovny a knihovníci:

region Havlíčkův Brod
Místní knihovna Dolní Město – Helena Doležálková
Místní knihovna Kojetín – Jiří Polívka
Místní knihovna Žižkovo Pole – Jana Peřinová

       

region Jihlava
Místní knihovna Cejle – Miloslava Nováková
Místní knihovna Kozlov – Alžběta Rychtecká
Místní knihovna Vyskytná nad Jihlavou – Jana Vránová

         
region Pelhřimov
Knihovna městyse Božejov – Ivana Muselová
Místní knihovna Horní Ves – Marie Makovičková
Místní knihovna Křešín – Jaroslava Filipová

         
region Třebíč
Obecní knihovna Číměř – Hana Komínková
Obecní knihovna Dešov – Jaroslav Coufal
Knihovna městyse Heraltice – Jarmila Bohdálková
Obecní knihovna Želetava – Olga Nováková, Lenka Křivanová

         
region Žďár nad Sázavou
Obecní knihovna Hodíškov – Dana Michalová
Místní knihovna Křídla – Marta Pitková
Obecní knihovna Osová Bítýška – Mgr. Blanka Hortová

 

 

 

 

 

Obecní knihovna Osová Bítýška  svými výsledky patří k předním v kraji Vysočina. Mgr. Blanka Hortová vede knihovnu od roku 2001 a během jejího působení se počet čtenářů zvýšil 9krát.


Prostory knihovny jsou umístěny v budově základní školy a půjčovní doba je přizpůsobena nejen občanům, ale také žákům - domácím i dojíždějícím. Mgr. Hortová využívá svých pedagogických zkušeností a tudíž je spolupráce mezi knihovnou a školou na velmi dobré úrovni. Učitelé českého jazyka vítají možnosti tématické výuky v prostorách knihovny a také při zadávání povinné četby vycházejí z jejího fondu. Výborná je také spolupráce se školní družinou, která ji několikrát do roka navštěvuje. V současné době je knihovna umístěna ve starých prostorách, ale v dohledné době se připravuje její přemístění do nově vybudovaného Centra kultury, sportu a zájmových potřeb, jehož budova navazuje na budovu základní školy. Čtenáři tam najdou nové a modernější prostory i vybavení pro půjčování knih.

 

            
  

 

 

 

 

 

Kontakt: 566 536 716